Bilgi Hattı

CPE Sınavı Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

English Time bünyesinde, ülkemizde ve uluslararası eğitim dünyasında uygulanan sınavlarda yüksek puan almayı hedefleyen öğrencilere yönelik özel hazırlık programları bulunmaktadır. CPEhazırlık eğitimleride bunlardan biridir. CPE hazırlık programlarında genel İngilizce eğitimlerinden farklı olarak, sadece o sınava yönelik eğitimlere odaklanılmaktadır. Eğitimler bu sınavlar konusunda uzman eğitmenlerle birlikte geçmişten günümüze uygulanmış sınavların yakın takibinden gelen tecrübe ile hazırlanan, sınav mantığının en iyi şekilde öğrenciye aktarıldığı kaliteli ve geniş içerikli eğitim materyalleri kullanılarak verilmektedir.

English Time CPE Sınavına Hazırlık Eğitimlerine başvurmak yada daha fazla bilgi almak için TIKLAYINIZ

CPE Sınav İçeriği, Deneme Sınavları ve Diğer S.S.S.

Cambridge Üniversitesi'nin en ileri düzeydeki İngilizce sertifika sınavıdır. Bu sınav en bilinen, en eski, en çok rağbet gören ve en zor geçilen sınavlardan biridir. Öğrencinin Proficieny (Uzmanlık) İngilizce hakimiyetinin yeterli olup olmadığını ölçmektedir. Proficieny (Uzmanlık) seviyede İngilizce bilgisinin bir kanıtı olan bu sertifika İngiltere ve dışındaki birçok üniversite ve uluslararası şirket tarafından kabul görmektedir.

Reading, Listening, Writing, Use of English ve Speaking olmak üzere beş bölümden oluşup yaklaşık 6 saat sürmektedir. Paper based ve Computer based olmak üzere 2 formatta sunulan sınav sonucunda başarılı adayların İngilizce seviyeleri anadil seviyesine benzer bir dereceye ulaşır. 2013 yılından itibaren yeni versiyonunun sunulacağı CPE sınavı sonucu alınan sertifika ömür boyu geçerlidir

CPE sınavına lisans sonrası ve doktora yapmak isteyen kişilerin yanı sıra ,seminer ve akademik faaliyetlerde araştırma projelerine öncülük edebilen ve uluslararası platformda üst yönetimde görev alan kişiler katılabilir. CPE sınavına Advanced seviyesinden sonra girilmesi tavsiye edilir.

CPE sertifikası birçok uluslararası kurum, üniversite ve devlet daireleri tarafından  kabul görmektedir

CPE sınavına başvuru için, başvuruların doğrudan sınav merkezlerine yapılması gerekmektedir. İlgili Sınav Merkezlerinin detaylarına ulaşmak için  internet aracılığı ile http://turkey.cambridgeesol.org/ adresine başvurulmalıdır.

Siteye ulaştıktan sonra 3 basit adımla başvurunuzu tamamlayabilirsiniz:

 1. Sınav merkezi Bulma

Siteye ulaştıktan sonra (http://cambridgeesol-centres.org/centres/index.do) adresinden size en yakın sınav merkezini tesbit edin.

 1. Tesbit ettiğiniz Sınav merkezi ile iletişime geçme

İlgili sınav merkezi ile iletişem geçildiği zaman adaylara sınava nasıl kayıt yapılacağı ve ne kadar ücret ödeneceği gibi bilgilere ulaşlabilir.

 1. Sınava ne zaman ve nasıl katılabilirsiniz ?

CPE sınavı Paper based ve Computer based olmak üzere iki ayrı format olarak uygulanmaktadır. Bu sınav türlerinin tarihleri farklı olmakla ve her sene değişmekle birlikte yılda ortalama 6- 10 sefer yapılmaktadır.

Sınav ücretleri için test merkezlerine başvuruda bulunulmalıdır.

5 bölümden oluşan sınav toplam 4 saat 40 dakikadır.

Paper

Content

Time

Reading

4 parts/34 questions

1 hour 15 minutes

Writing

2 parts

1 hour 30 minutes

Use of English

5 parts/50 questions

1 hour

Listening

4 parts/30 questions

about 40 minutes

Speaking

4 parts

15 minutes per pair of candidates

CPE sınavının geçerlilik süre sınırı yoktur , herhangi bir okul diploması gibi olduğundan sınavı basari ile gecen öğrenciler tekrardan sınava girmek zorunda değildirler. Tıpkı bir diploma gibi ömür boyu kullanılabilir.

CPE sınavına advanced seviyesinden sonra girilmesi tavsiye edilir. Bununla birlikte English Time Dil Okulları’nda her seviyeden öğrenciler için çözüm sunulmaktadır.

CPE sınavı için minimum geçer notu 60 olarak belirlenmiştir. Her bir bölümün toplam not içindeki ağırlığı %20’dir. Üç tip geçme notu vardır (A, B ve C) ve bu notlardan her hangi birini alan adaya CPE sertifikası verilir.  Aşağıda sınav elde edilecek sonuçlara göre puan baremleri verilmiştir.

Sınav neticesinde öğrenci Grade A seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise C2 seviyesinde CPE sertifikası almaya hak kazanır. Eğer öğrenci Grade B ya da Grade C seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise bu durumda C1 seviyesinde CPE sertifikası almaya hak kazanır. Sınav notu daha düşük olan adaylar, CPE sınavının gerektirdiği standarda ulaşmamış sayılır. Bununla birlikte eğer öğrenci C1 Seviyesinin altında bir sonuç elde etmiş ama B2 seviyesinin üstünde kalmış ise B2 seviyesinde Cambridge English Sertifikasını almaya hak kazanır.

Grade

Exam Result

Certificate

Grade A

80-100

CPE Certificate / C2 level

Grade B

75-79

FCE Certificate / C1 level

Grade C

60-74

FCE Certificate / C1 level

Level B2

45-59

Cambridge English Cetificate / B2 level

Fail

0-44

-

CE Sınavının İçeriği Nasıldır?

CPE sınavı Okuma, Yazma, İngilizce kullanım, Dinleme ve Konuşma olmak üzere 5 bölümden oluşur ve her bölüm toplam sonucunuzun %20’sini temsil etmektedir.

Okuma Bölümü:

Toplam 1 saat 30 dakika ve 4  bölümden oluşmaktadır. 40 sorudan oluşan okuma bölümünde gazete, magazin, kitap, broşür ve benzeri metinleri rahatlıkla anlamanız ve boşluk doldurmalı ve çoktan seçmeli soruları cevaplamanız gerekmektedir.

GENEL AÇIKLAMA

SINAV YAPISI VE TESTLER

 

Sınav Kağıt Biçimi

        Sınav kağıdı dokuz tane metin ve buna eşlik eden kelime ve anlama bölümlerinden oluşur.

Zamanlama

1 saat 30 dakika

Bölüm Sayısı

4

Soru sayısı

40

Görev Türleri

Kelime tamamlama testi, boşluklu metin, çoktan seçmeli

 

Metin Türleri

     Sıradaki kitaplardan (kurgusal ya da kurgusal olmayan); dergilerden, magazinlerden, gazetelerden, bilgilendirici yazılardan (reklamlar,rehber kitaplar, kılavuzlar..) alınmış makaleler

        Metinlerin

        uzunluğu

Toplamda yaklaşık 3000 kelime

 

Cevap formatı

Bu kağıdın tüm bölümleri için, adaylar cevap kağıdındaki doğru kısımları gizleyerek cevaplarını söylerler.

Puanlama

Bölüm 1 – her doğru cevaba bir puan. Bölüm 2, 3,4 – her doğru cevaba iki puan. Sonrasıda toplam puanın tüm kağıt için maksimum 40 puan olmak üzere ortalaması alınır.

 

Bölüm 1

Test türü ve yoğunlaşılan konu

 Çoktan seçmeli cümle /kelime tamamlama testi,  deyimler, tanzimler, kalıplar, tamamlama, öbeksi eylemler,anlamsal kesinlikler

Biçim

Her biri altı boşuktan oluşan ve farklı kaynaklardan alıntılanmış üç tane birbirinden farklı metin. Adaylar her boşluk için dört şıktan doğru olan kelime ya da kelime grubunu seçmelidir.

Soru sayısı

18

Bölüm 2

Test türü ve yoğunlaşılan konu

Çoktan seçmeli, detay, görüş, davranış, uyum, ana düşünce, çıkarım, metin düzenleme özellikleri (örnekleme, karşılaştırma, gönderme)

Biçim

        Farklı kaynaklardan alınmış aynı konu ile alakalı dört metin, her biri iki ya da dört şıklı sorulardan oluşur.

Soru sayısı

         8

Bölüm 3

Test türü ve yoğunlaşılan konu

Boşluklu metin, anlam bütünlüğü, tutarlılık, metin yapısı, bütünsel anlam

Biçim

Metinden alınanlar farklı bir düzende verilir ve adaylar bunların nereden alındığını bulmaya çalışır.

Soru sayısı

7

Bölüm 4

Test türü ve yoğunlaşılan konu

Çoktan seçmeli, detay, görüş, davranış, uyum, ana düşünce, çıkarım, metin düzenleme özellikleri (örnekleme, karşılaştırma, gönderme)

Biçim

Dört adet çoktan seçmeli sorudan oluşan bir metin

Soru sayısı

7

 

 

 

Yazma Bölümü:

Toplam 2 saat ve 2 bölümden oluşur. Bu bölümde; kompozisyon, teklif, rapor ve değerlendirme gibi en az iki farklı kompozisyon yazmanız gerekmektedir.

GENEL AÇIKLAMA

 

SINAV YAPISI VE TESTLER

 

Sınav Kağıt Biçimi

        Sayfa iki bölümden oluşur.

.

Zamanlama

2 saat

Bölüm Sayısı

2

Soru sayısı

Adaylardan iki görevi tamamlamaları beklenir: Bölüm bir deki zorunlu kısım ve bölüm 2 deki beş seçenekliden bir tanesi

Görev Türleri

Sıradaki metin türlerinden bir dizigörev: makaleler, denemeler, mektuplar, teklifler, raporlar, eleştiri yazıları

Her görevin bir amacı ve bir hedef okuyucusu vardır.

 

Cevap formatı

         Adaylar soru kitapçığındaki öngörülen sayfada bulunan gri kısımlara cevaplarını yazarlar. Cevaplar tükenmez kalem ile yazılmalıdır. Soru kitapçığında boş sayfalar vardır; bunlar eğer gerekirse not almak için kullanılabilir.

 

Bölüm 1

Test türü ve yoğunlaşılan konu

 Birinci soru

 Aşağıdakilerden birini yazın:

Makale, deneme, mektup teklif.

Metnin türü akıcıdır.

Biçim

Adaylardan verilen mataryale yaklaşık yüz kelime ile cevap vermeleri istenir. Bu gazetelerden, magazinlerden, kitaplardan, mektuplardan veya reklamlardan alıntılar içerebilir veya bir konuşma esnasında konuşan kişilerin alıntılarına dayalı olabilir. Verilen mataryel görsel bir malzeme tarafından da desteklenebilir.

Görevlerin sayısı ve uzunluğu

Bir tane zorunlu görev, 300 ile 350 kelime arası

Bölüm 2

Test türü ve yoğunlaşılan konu

İkisinden biri:                                 2 ve 4. sorular

Aşağıdakilerden birini yazın

Makale, mektup, teklif, rapor, eleştiri yazısı                             veya    

5.soru                                 Aşağıdakilerden birini yazın; belirlenmiş iki kitaptan birine dayalı makale, deneme, mektup, rapor, eleştiri yazısı

Biçim

        Bağlam içinde kullanılmış yazma görevleri, her biri yetmiş kelimeden fazla olmayacak

Görevlerin sayısı ve uzunluğu

Adayların içlerinden bir tanesini seçtiği beş görev, 300 ile 350 kelime

 

 

 

 

 

İngilizce Kullanımı Bölümü:

Toplam 1 saat 30 dakika ve 5 bölümden oluşur. 44 sorudan oluşan bu bölümde doğru kelimeleri ve deyimleri yerinde ve zamanında kullanma kabiliyetiniz sınanmaktadır.

GENEL AÇIKLAMA

SINAV YAPISI VE TESTLER

 

Sınav Kağıt Biçimi

Beş bölümden oluşmaktadır.

Zamanlama

1 saat 30 dakika

Bölüm Sayısı

5

Soru sayısı

44

Görev Türleri

Şıksız boşluk doldurma testi, kelime türetme, boşluklu cümleler, cümle geçişleri, anlam bütünlüğü soruları ve özet yazma görevi

 

Cevap formatı

Adaylar cevaplarını iki cevap kağıdına yazarlar. Soru kağıdına yazabilirler ama verilen zaman içinde cevaplarını cevap kağıdına geçirmek zorundadırlar. 1, 2 ve 3. Bölümler için, birinci cevap kağıdında verilen boşluklara büyük harfle yazmalıdırlar. 4 ve 5. Bölümler için adaylar ikinci cevap kağıdına yazarlar ve büyük harfle yazmalar istenmez.

Puanlama

Bölüm 1 ve 2 için her doğru cevap bir puan alır. Bölüm 3 te her doğru cevap iki puan alır. Bölüm 4 te her cevap iki puana kadar puan alır. Bölüm 5 te 40- 43 arasındaki sorularda her doğru cevap iki puan alır. 44. soruda 14 mevcut puan bulunmaktadır. Dört puana kadar olanlar içeriğe bakılarak 10 puana kadar olanlar özet yazma becerilerine göre verilir.

 

Bölüm 1

Test türü ve yoğunlaşılan konu

 Şıksız boşlukdoldurma

 Gramer ve kelime odaklı

Biçim

15 adet boşluk içeren boşluk doldurma metni

Soru sayısı

15

Bölüm 2

Test türü ve yoğunlaşılan konu

Kelime türetme

Kelime odaklı

Biçim

On adet boşuktan oluşan bir metin. Her boşluk bir kelimeye uyar. Eksik olan kelimelerin kökleri metnin yanında verilir ve eksik kelimenin türüne göre değiştirilmelidir.

 

Soru sayısı

10

Bölüm 3

Test türü ve yoğunlaşılan konu

Boşluklu cümleler

Biçim

Sorular üç ayrı cümleden oluşur. Her cümle bir boşluk içerir. Boşluğa gelecek kelime üç cümle ile alakalıdır. Adaylar üç cümleye de uyan bir kelime yazmalıdırlar.

 

Soru sayısı

6

 

Bölüm 4

Test türü ve yoğunlaşılan konu

Anahtar kelime dönüşümü

Gramer ve kelime odaklı

Biçim

Cümle içinde 8 ayrı öge ve verilen anahtar kelimeyi içeren 3 ila 8 kelimeyi tamamlamak için bir boşluklu cevap.

Soru sayısı

8

 

Bölüm 5

Test türü ve yoğunlaşılan konu

Anlama soruları ve özet yazma görevi; Soruların odağı dili kullanma bilincidir. (sözcüksel ögeleri anlama gücü, sözbilim ve biçime ilişkin hünerler ve referanslama)

Özetin odak noktası bilgi seçimi, cümleleri birbirine bağlama ve cümle yapısıdır.

Biçim

Her biri iki soru içeren iki metin. Özet görevi bu metinlerle ilgili bilgi seçimini gerektirir.

Soru sayısı

4 -  Bir özet yazma görevi

 

 

 

 

 

Dinleme Bölümü:

Yaklaşık 40 dakika ve 4 bölümden oluşur. 28 sorudan oluşan bu bölümde akademik seminer, konuşma ve mülakatları takip edip anlamanız beklenir.
 

GENEL AÇIKLAMA

SINAV YAPISI VE TESTLER

 

Sınav Kağıt Biçimi

Kağıt dört bölümden oluşmaktadır. Her bölüm kaydedilen metin ya da metinlerden ve ona ait anlama bölümlerinden oluşur. Her bölüm iki kere dinlenir.

Zamanlama

Yaklaşık 40 dakika

Bölüm Sayısı

4

Soru sayısı

28

Görev Türleri

Çoktan seçmeli, cümle tamamlama, eşleştirme

Metin Türü

Monologlar, Karşıklı konuşmalar, röportajlar, münakaşalar, konuşmalar, radyo oyunları, dersler, yorumlar, belgeseller, talimatlar

Cevap formatı

Adaylara cevaplarını dinleme sırasında, soru kağıdında bulunan boşluklara yazmaları tavsiye edilir. Testin sonunda cevapları cevap kağıdına geçirmek için beş dakika verilecektir. Adaylar cevap kağıdındaki kutuya istenen harfi, kelimeyi Ya da ifadeyi yazarak ya da doğru boşluğu doldurarak işaretlerler.

Ses Bandı Kayıt Bilgisi

Her görev için talimatlar soru kağıdında verilir ve ayrıca kayıttan da dinlenir. Bu talimatlar adayların görevle bağlantı kurabileceği belli uzunluktaki duraklamaların duyurularını içerir. Ses türleri,  farklı konuşma türleri ve aksağanlar her dinleme kağıdında kayıtlarda bulunan  testi alan kişilerin uluslarasası bağlamlarına uygun olarak kayıtlardaki farklı bağlamları göstermek için dinletilecektir

Puanlama

Her doğru cevap bir puan alır.

 

Bölüm 1

Test türü ve yoğunlaşılan konu

Üç şıklı çoktan seçmeli soru

ana düşünce, detay, işlev, amaç, konu, konuşmacı, hitap edilen kşi, his, davranış, düşünce ve benzeri

 

Biçim

Monolog veya karşıklı diyaloglardan oluşan ve Her biri yaklaşık olarak bir dakika süren birbirinden bağımsız dört metin. Metin başına herbiri üç seçeneğe sahip iki şıklı soru vardır.

Soru sayısı

8

Bölüm 2

Test türü ve yoğunlaşılan konu

Cümle tamamlama

özel bilgi,belirli düşünce

Biçim

Üç ya da dört dakika süren monolog veya harekete geçiren monolog (sorular sorarak konuşma sağlanır)

 

Soru sayısı

9

Bölüm 3

Test türü ve yoğunlaşılan konu

Dört şıklı çoktan seçmeli soru  fikir, ana düşünce, detay, anlam çıkarma

Biçim

Üç ya da dört dakika süren karşılıklı konuşmaları içeren bir metin

Soru sayısı

5

Bölüm 4

Test türü ve yoğunlaşılan konu

Üç kişi ile yapılan çoktan eşleştirme

Adaylar iki konuşmacıdan birinin ya da her ikisinin konuşmalarını aynı fikirde olduklarını ifade ettiklerindemetinde eşleştirirler.  Belirtilmiş veya belirtilmemiş düşünce, uzlaşma ya da uzlaşmama

Biçim

İki ya da üç dakikaya kadar süren, görüşlerin karşılıklı değiştirildiği ve aynı fikirde olunup olunmamasının ifade edildiği karşılıklı konuşmaları içeren bir metin.

Soru sayısı

6

 

 

 

 

 

Konuşma bölümü:

Bu bölüm 19 dakika ve 3 bölümden oluşur. Bu bölümde etkili bir şekilde iletişime geçme kabiliyetiniz sınanmaktadır. Bununla birlikte 2013 yılında sunulacak olan yeni Speaking testinde süre 16 dakika ya ,iinerken bazı değişikliklerde gerçekleştirilecek  

GENEL AÇIKLAMA

SINAV YAPISI VE TESTLER

 

Sınav Kağıt Biçimi

Konuşma sınavı 3 bölümden oluşur.

Zamanlama

19 dakika

Bölüm Sayısı

3

Karşılıklı etkileşim modeli

İki aday ve iki gözetmen. Sınav gözetmenlerinden bir tanesi muhatap olunan kişi ve denetçi olarak görev yapar. Ve etkilelişimi adaylara sorular sorarak ya da görevi adaylara açıklayarak sağlar. Diğeri sadece denetleme yapar ve konuşmaya katılmaz.

Görev Türleri

Sınav gözetmeni ve diğer aday arasında kısa değiş tokuşlar, her iki adayın bulunduğu birlikçi bir görev, 2 dakikalık söz alma sırası ve bunu takiben konuşma.

Puanlama

Adaylar test sırasındaki performanslarına göre değerlendirilirler.

 

Bölüm 1

Test türü ve format

Muhatap olunan kişi ve her aday arasında geçen konuşma

Odak

Genel etkileşimsel ve sosyal dil

Süre

3 dakika

Bölüm 2

Test türü ve format

Adaylar arasında çift yönlü diyalog, adaylara karar verme görevinde kullanılan yazılı ve görsel uyarıcılar ile talimatlar verilir.

Odak

Etkileşimi sürdürmek, değiştirilen düşünceler, düşünceleri ifade etme ve savunma, aynı fikirde olma ya da olmama, öneride bulunma, uzlaşma yolu ile bir karara varma ve benzeri

Süre

4 dakika

Bölüm 3

Test türü ve format

Her adaydan söz alınan konularla ilgili bir konuşma ile sürdürülen kişisel bir söz alımı, her adaya dönüşte cevap vermesi için yazılı bir soru verilir. Konuşmalara katılan gözetmen söz alınan zamanlardaki konuları tetkik etmek için bir konuşma başlatır.

Odak

Daha büyük bir konuşma bütünü oluşturmak, düşünceleri ifade etmek ve sorgulamak, konuları geliştirmek

Süre

12 dakika (her aday için iki dakikalık söz sırası ve bunları takip eden yaklaşık 8 dakika)

 

 

 

 

Grade

Exam Result

Certificate

Grade A

80-100

CPE Certificate / C2 level

Grade B

75-79

CPE Certificate / C2 level

Grade C

60-74

CPE Certificate / C2 level

Level C1

45-59

Cambridge English Cetificate / B2 level

Fail

0-44

-

2013

Paper based

Computer based

Ocak

 

 

Şubat

 

 

Mart

9 Cumartesi

23 Cumartesi

Nisan

 

 

Mayıs

11 Cumartesi

 

Haziran

13 Cumartesi

 

Temmuz

 

13 Cumartesi

Ağustos

 

 

Eylül

 

 

Ekim

 

4 Cuma

Kasım

09 Cumartesi
30 Cumartesi

23 Cumartesi

Aralık

5 Perşembe

 

Öğrenci Memnuniyet Hattı

ALO
BEYAZ MASA
444 0 843

Kampanyalar

 • Arkadaşı ile Gelene 3 Kur Hediye (Kampanyamız; Bakırköy, Şirinevler, Beylikdüzü, Kadıköy, Taksim, Avcılar, Bahçeşehir, Samsun, Tekirdağ şubelerimizde geçerlidir.) - Detay
 • ŞİMDİ BERLİN’DE İNGİLİZCE ZAMANI - Detay
 • Bizden Haberler - Detay
 • Şimdi Uşak'ta İngilizce Zamanı! - Detay
 • Şimdi Başakşehir'de İngilizce Zamanı! - Detay
 • Junior Mezunlarımız - Detay
 • Kariyer zirvesi dev eğitim fırsatı! - Detay
 • Turizm İngilizcesi - Detay
 • Fun Club Fun Club

  Detay

  Eğitsel AktivitelerEğitsel
  Aktiviteler

  Detay

  ET RadioRadio ET

  Detay

  Online KayıtOnline Kayıt

  Detay

  Duyurular

  Tümü

  Kurumsal Referanslarımız

  ENGLISH TIME DİL OKULU & YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI | www.englishtime.com | © 2012 Her Hakkı Saklıdır