LYS-5 SINAVI HAKKINDA HER ŞEY

LYS-5 Sınavı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

English Time bünyesinde, ülkemizde ve uluslararası eğitim dünyasında uygulanan sınavlarda yüksek puan almayı hedefleyen öğrencilere yönelik özel hazırlık programları bulunmaktadır. LYS-5 hazırlık eğitimleride bunlardan biridir. LYS-5 hazırlık programlarında genel İngilizce eğitimlerinden farklı olarak, sadece o sınava yönelik eğitimlere odaklanılmaktadır. Eğitimler bu sınavlar konusunda uzman eğitmenlerle birlikte geçmişten günümüze uygulanmış sınavların yakın takibinden gelen tecrübe ile hazırlanan, sınav mantığının en iyi şekilde öğrenciye aktarıldığı kaliteli ve geniş içerikli eğitim materyalleri kullanılarak verilmektedir.

LYS-5 (Lisans Yerleştirme Sınavı-5) Nedir?

LYS-5 (Lisans Yerleştirme Sınavı -5 Yabancı Dil) ağırlıklı olarak dil puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen öğrencilerin seçilmesi ve yerleştirilmesi amacı ile ÖSYM tarafından düzenlenmekte olan bir sınavdır. LYS-5 (Lisans Yerleştirme Sınavı-5 Yabancı Dil) her yıl ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde 81 il merkezi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin ‘de Lefkoşa’da yapılır.

LYS-5 Sınavına Kimler Katılabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kırgızistan, Gürcistan veya Kazakistan’da  üniversiteye girmek isteyen (YGS’yi geçmiş olan) adaylar bu sınava katılabilir.

LYS-5 Sınavına Hangi Seviyede Hazırlanılmalıdır?

LYS-5 sınavına hazırlanan adayların genel İngilizce seviyesinin en az intermediate olması gerekmektedir. Bununla birlikte English Time Dil Okulları’nda her seviyeden öğrenciler için çözüm sunulmaktadır.

LYS-5 Sınavının Süresi Ne Kadardır?

LYS-5 sınavı 120 dakika sürmektedir.

LYS-5 Puanlama Sistemi

LYS-5 sınavı İngilizce, Fransızca veya Almanca branşlarında tek oturum ve tek kitapçıkla gerçekleşir. Sınav 80 soru ve 120 dakikadır.  Genel anlamda kelime bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama bölümlerinden oluşur.

LYS-5 Hangi Kuruluşlar Tarafından Kabul Edilmektedir?

Lisans eğitimi veren devlet, vakıf ve özel üniversiteler tarafından kabul görmektedir.

LYS-5 Sınav Sonuçları Kaç Yıl Geçerlidir?

YGS puanları sadece girildiği yıl için geçerlidir. Örneğin 2017 YGS puanları hesaplanan bir aday bu puanlarla sadece 2017 tercih döneminde faydalanabilir. 2018 yılında şansını tekrar denemek isterse 2018 YGS sınavına girmek zorundadır.

LYS-5 Sınavına Nasıl Başvurulur?

LYS -5 sınav başvuruları başvuru merkezi aracılığı ile, internet aracılığı ile www.osym.gov.tr adresinden veya posta yolu ile yapılmaktadır. Sınav ücreti 65 TL’dir. Başvuru tarihleri basın-yayın organları ve ÖSYM nin internet sayfasında basın duyuruları ile ilgililere duyurulmaktadır.

2017 LYS-5 Sınav Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Başvuru Hizmeti Ücreti: 3,00 TL

Sınav Ücreti65 TL

Yeni Şifre Edime Ücreti: 2,00 TL

LYS-5 Sınav Örnekleri

LYS-5 Sınavında Geçerli, Yaygın Anlamda Kabul Gören Skor Nedir?

Tercih edilen üniversitelere göre değişmektedir.

LYS-5 Sınavının İçeriği Nasıldır?

Yabancı Dil Sınavı Almanca, İngilizce ve Fransızca olmak üzere 3 dilde yapılmaktadır. Sınavda sözcük bilgisi, dilbilgisi, çeviri ve okuduğu anlama gibi becerileri ölçen sorular bulunmaktadır.

 

Sınav tek oturumda uygulanır toplam 80 sorudan oluşmak olup 120 dk sürmektedir.

 

Kelime Bilgisi (1 Soru Phrasal Verb)

5 Soru

Dilbilgisi  (4 Soru Zamanlar,2 Soru Preposition,3 Soru Conjunction,1 Soru Quantifiers)

10 Soru

Cloze Test

5 soru

Cümleyi Tamamlama

8 Soru

İngilizce Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma

6 soru

Türkçe Cümlenin İngilizce Karşılığını Bulma

6 Soru

Paragraf

15 Soru

Anlamca Yakın Cümleyi Bulma

5 Soru

Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma

5 Soru

Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma

5 Soru

Diyalog Tamamlama

5 Soru

Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma

5 Soru

LYS-5 Sınav Merkezleri

Her yıl haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen sınav, Türkiye Cumhuriyeti ve Lefkoşa da bulunan ilköğretim, lise ve üniversitebinalarında uygulanır.

Şehir Seçiniz
Canlı destek hizmetine bağlanmak için lütfen şube seçiniz.
Canlı destek hizmetine bağlanmak için lütfen şube seçiniz.