Bilgi Hattı

FCE Sınavı Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

English Time bünyesinde, ülkemizde ve uluslararası eğitim dünyasında uygulanan sınavlarda yüksek puan almayı hedefleyen öğrencilere yönelik özel hazırlık programları bulunmaktadır. FCE hazırlık eğitimleride bunlardan biridir. FCE hazırlık programlarında genel İngilizce eğitimlerinden farklı olarak, sadece o sınava yönelik eğitimlere odaklanılmaktadır. Eğitimler bu sınavlar konusunda uzman eğitmenlerle birlikte geçmişten günümüze uygulanmış sınavların yakın takibinden gelen tecrübe ile hazırlanan, sınav mantığının en iyi şekilde öğrenciye aktarıldığı kaliteli ve geniş içerikli eğitim materyalleri kullanılarak verilmektedir.

English Time FCE Sınavına Hazırlık Eğitimlerine başvurmak yada daha fazla bilgi almak için TIKLAYINIZ

FCE Sınav İçeriği, Deneme Sınavları ve Diğer S.S.S.

FCE sınavı, iş ve okul yaşantısında; İngiltere ve diğer ülkelerin eğitim kurumlarında upper intermediate seviyesinin göstergesi olarak kabul edilen bir sınavdır. Aralık 2008’de yenilenmiş bu sınavda adayların tüm İngilizce dil becerilerinde başarılı olmaları gerekmektedir.

FCE sınavına günlük yazılı ve konuşma İngilizcesi upper intermediate seviyesinde olan, okul veya iş yaşantısında İngilizceyi kullanmak isteyen kişiler katılabilir . FCE ‘ye katılacak öğrencilerin eğitim öncesinde ortalama min. 480 saat eğitim almış olmaları gerekmektedir. 

Sınav Cambridge Üniversitesi bünyesinde bulunan sınav komisyonu tarafından hazırlanmaktadır ve dünya çapında geçerliliği bulunmaktadır

Bu sertifika birçok özel sektör firması, üniversite ve devlet daireleri tarafından kabul görmektedir. Örneğin American Express, Agfa-Gevaert GmbH, Siemens AG ve Procter & Gamble gibi firmalar uluslararası ofislerinde yapacakları iş yerleştirmelerinde Cambridge English: First (FCE) sertifikasını baz alırlar. Cambridge English sınavları ayrıca dünyada birçok ülkede göçmenlik işleri için de onaylanmaktadır.

Eğitim ve iş bulma amaçlı olarak İngilizce'de günlük konuşma ve yazma becerilerine upper intermediate düzeyde sahip olduğunu belgelemek isteyen herkes için uygun bir sınavdır.

Sınav Cambridge Üniversitesi bünyesinde bulunan sınav komisyonu tarafından hazırlanmaktadır ve dünya çapında geçerliliği bulunmaktadır. Türkiye çapındaki üniversitelerin hazırlık sınıflarından muaf sayılmak için bu sınavdan üniversite yönetim kurulu kararına bağlı olarak B ya da C notunu almak yeterli olmaktadır. Bu not ortalama TOEFL IBT için 87-109 puan aralığı, IELTS için 6- 6,5 puan aralığına denk gelmektedir

FCE sınavına başvuru için, gerek okullar yada kuruluşlar kanalıyla gerekse bireysel başvuruların doğrudan sınav merkezlerine yapılması gerekmektedir. Gerekli formların doldurulmasının ardından ücretin ödenmesi ve banka dekontunun ilgili merkeze iletilmesi sonrasında kayıt işlemleri ilgili Merkezce gerçekleştirilecek ve başvuranlara sınav gününe ilişkin ayrıntılar sınav öncesinde ayrıca iletilecektir. 

İlgili Sınav Merkezlerinin detaylarına ulaşmak için  internet aracılığı ile http://turkey.cambridgeesol.org/ adresine başvurulmalıdır. Internet sitesi (http://turkey.cambridgeesol.org/) ‘ ne giriş yapıldıktan sonra üst menüde yeralan  ‘Bir sınav merkezi seçin’ linkine basılıp talimatlar takip edilir. Özet olarak başvuru prosedürü normalde üç aşamadan oluşur. Bunlar; sınav seç, sınav merkezi seç ve son olarak sınav merkezi ile iletişime geç’dir.

Sınav ücretleri için test merkezlerine başvuruda bulunulmalıdır. Bununla birlikte  sınav ücreti ortalama  £ 80.00’ dır

5 bölümden oluşan sınav toplam 4 saattir .

FCE sınavının geçerlilik süre sınırı yoktur , herhangi bir okul diploması gibi olduğundan sınavı basari ile gecen öğrenciler tekrardan sınava girmek zorunda değildirler. Tıpkı bir diploma gibi ömür boyu kullanılabilir.

Bu programa katılmak isteyen öğrencilerin seviyesi yapacağımız seviye tespit sınavından en az upper intermediate çıkmalıdır. Bununla birlikte English Time’ da her seviyeden öğrenciler için çözüm sunulmaktadır.

FCE sınavı için minimum geçer notu 60 olarak belirlenmiştir. Her bir bölümün toplam not içindeki ağırlığı %20’dir. Üç tip geçme notu vardır (A, B ve C) ve bu notlardan her hangi birini alan adaya FCE sertifikası verilir.  Aşağıda Sınav elde edilecek sonuçlara göre puan baremleri verilmiştir 

Grade A = 80-100
Grade B = 75-79
Grade C = 60-74
Level B1 = 45-59
Fail = 0-44

Sınav neticesinde öğrenci Grade A seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise C1 seviyesinde FCE sertifikası almaya hak kazanır. Eğer öğrenci Grade B yada Grade C seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise bu durumda B2 seviyesinde FCE sertifikası almaya hak kazanır. Sınav notu Level B1 veya Fail olan adaylar, FCE sınavının gerektirdiği standarda ulaşmamış sayılır. Bununla birlikte eğer öğrenci Grade C seviyesinin altında bir sonuç elde etmiş ama B1 seviyesinin üstünde kalmış ise B1 seviyesinde Cambridge English Sertifikasını almaya hak kazanır.

FCE sınavı Okuma, Yazma, İngilizce kullanım, Dinleme ve Konuşma olmak üzere 5 bölümden oluşur ve her bölüm toplam sonucunuzun %20’sini temsil etmektedir.

Okuma Bölümü:

Toplam 1 saat ve 3 bölümden oluşmaktadır. 30 sorudan oluşan okuma bölümünde magazin, gazete ve dergilerden alınan 550–700 kelimeden oluşan metinleri rahatlıkla anlamanız ve çoktan seçmeli soruları cevaplamanız gerekmektedir.


Bölümler

Tanımlama

Amaç

Soru

1-       Çoktan Seçmeli


A, B, C, D'den oluşan 4 şıklı çoktan seçmeli soruları olan bir metindir.

Detayı anlama, fikir, tutum, anlam amaç ve anafikir

8

2-       Boşluklu Metin

Eksik cümlelerin olduğu bir testtir; adaylar karışık verilen listeden cümle sıralamasını seçerler.

Metin düzenini anlama (dilde uyum ve bütünlük nasıl sağlanır)

7

3-       Çoklu Eşleştirme

Kısa sorulardan oluşan bir ya da birkaç metindir: adaylar soruyu metnin alakalı yerleri ile eşleştirir.

Belirli bilgi, detay, fikir ve yaklaşımı anlama

15

Yazma Bölümü:

Toplam 1 saat 20 dakika ve 2 bölümden oluşmaktadır. Mektup, rapor, e-mail ve kısa hikaye gibi en az iki farklı metin yazabilmeniz gerekmektedir.

Bölümler

Tanımlama

Amaç

Soru

Zorunlu Görev

Verilen bilgiyi okuyarak (reklam metni, mektuplardan alıntı, e-mailler gibi 160 kelimelik) bir mektup ya da e-mail yazmak

Verilen bilgiyi anlamlı bir şekilde kullanmak yoluyla özel bir amaç ve ilgili bir kitle için düzgün dilbilgisi kontrolü ile yazmak

120-150

5 seçenekden bir tane seçerek cevaplama

2: (sorular 2-4) adaylar bunlardan biini yazar;  makale mektup rapor değerlendirme ya da hikaye  
(soru 5. 2 seçenek:  adaylar aşağıdakilerden birini belirlienen okuma parçalarından birine dayanarak yazar makale mektup rapor ya da değerlendirme

.

Özel bir amaç ve ilgili bir kitle için düzgün dilbilgisi kontrolü ile yazmak

120-180

İngilizce Kullanımı Bölümü:

 

Toplam 45 dakika ve 4 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümde dilbilgisi ve kelime bilginizi ne kadar iyi kullanabildiğiniz test edilir.

 

Bölümler

Tanımlama

Amaç

Soru

Çoktan Seçmeli

12 boşluklu bir metindir. Adaylar dört şıklı 12 çoktan seçmeli soruyu cevaplayarak doğru olan eksik kelimeyi seçerler.

Sıralama, öbeksel eylem, deyim, öbek

 

12

Boşluk Doldurma

12 boşluklu bir metindir. Adaylar eksik kelime doldururlar.

Dilbilgisi öğeleri

 

12

Sözcük Yapısı

10 boşluklu bir metindir. Adaylar veriler kelime köklerinden eksik kelimeleri doldururlar.

Önek ve sonekler, bileşik kelimeler

10

Anahtar kelimenin doğru yere taşınması

Her biri arkasından 'anahtar kelime’ve ikinci (boşluklu) cümle gelen, başlangıç cümlesi olan, 8 ayrı sorudur. Adaylar ikinci cümleyi 'anahtar kelimeyi' kullanmak şartıyla 2 ile 5 arası kelime ile tamamlarlar.

Dilbilgisi ve kelime bilgisi

 

8

 

Dinleme Bölümü:

Toplam 40 dakika ve 4 bölümden oluşmaktadır. 30 sorudan oluşan bu bölümde haber programları, sunumlar ve güncel konuşmalar gibi çeşitli kayıtları takip edip anlamanız gerekmektedir.

Bölümler

Tanımlama

Amaç

Soru

Çoktan Seçmeli

Bir ya da daha fazla konuşmacının olduğu yaklaşık 30 saniye süren bir grup parçalardan oluşmaktadır. Adaylar her parça için herbiri A, B, C'den oluşan 3 seçenekli bir çoktan seçmeli soruyu cevaplarlar.

Metinde verilen belirli bilginin genel anlamını çıkarmak, verilen yazıdan olayları veya davranışları anlamak

8

Cümle Tamamlama

3 dakikalık bir monolog veya diyalogdur. Adaylar cümleleri tamamlamak için boşlukları doldururlar.

Metnin genel anlamını veya belirli bir bilgiyi seçmek, anlamak

10

Çoklu Eşleştirme

10 boşluklu bir metindir. Adaylar veriler kelime köklerinden eksik kelimeleri doldururlar.

Metinde verilen belirli bilginin genel anlamını çıkarmak, verilen yazıdan olayları veya davranışları anlamak

5

Çoktan Seçmeli

Her biri arkasından 'anahtar kelime’ve ikinci (boşluklu) cümle gelen, başlangıç cümlesi olan, 8 ayrı sorudur. Adaylar ikinci cümleyi 'anahtar kelimeyi' kullanmak şartıyla 2 ile 5 arası kelime ile tamamlarlar.

Metnin genel anlamını veya belirli bir bilgiyi seçmek, anlamak

7

Konuşma bölümü:

Toplam 14 dakika ve 4 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümde etkili bir şekilde iletişime geçme kabiliyetiniz sınanmaktadır.

Bölümler

Tanımlama

Amaç

Soru

1. Her aday ile konuşmacı arasındaki diyalog

Adaylar sıra ile etkileşimli sosyal bir dil kullanılarak konuşulan sorulara cevap verirler.

Kişisel bilgiler vererek geçmişten, şimdiki zamandan ve gelecekten bahsetmek

3 dakika

2. iki adaydan sıra ile bireysel 1 dakikalık betimleme ve diğer adaydan 20 saniye içinde cevap alma

Her adaya bir çift fotoğraf sunulur. Sınav kağıdındaki net sorular baz alınarak fotoğraf hakkında konuşmaları istenir.

Diğer aday sorulara cevap verir. Bu bölümde amaçlanan karşılaştırma tanımlama ve görüş belirtmedir.

Uygun dilbilgisi kuralları ile konuşmak

1 dakika  saniye

3. Adaylar arası çift yönlü sohbet

Adaylara görsel ve yazılı bildirimler yanında sözlü bildirimde bulunulur ve bir konu üzerine karar vermeleri istenir.

Amaç etkileşimi sağlayarak fikirlerin ifadesi, mantıklı bir düzleme oturtulması, paylaşılması, tartışılması öneriler üretilmesi ve karara ulaşılması   

Sıra ile fikir belirt, tartış önerilerde bulun.

3 dakika

4. Bölüm 3’ de ki göreve yönelik tartışma

Adaylar ifade etme, savunma ve tartışma yolu ile konuşulan soruları cevaplar.

Sıra ile fikir öne sürerek savunma yapmak, tartışmak ve yeni konulara ilişkin devam etmek

4 dakika

FCE sınavı için minimum geçer notu 60 olarak belirlenmiştir. Her bir bölümün toplam not içindeki ağırlığı %20’dir. Üç tip geçme notu vardır (A, B ve C) ve bu notlardan her hangi birini alan adaya B1 seviyesinde Cambridge English Sertifikası verilir. Aşağıda Sınav elde edilecek sonuçlara göre puan baremleri verilmiştir

Grade

Exam Result

Certificate

Grade A

80-100

FCE Certificate / C1 level

Grade B

75-79

FCE Certificate / B2 level

Grade C

60-74

FCE Certificate / B2 level

Level B1

45-59

Cambridge English Cetificate / B1 level

Fail

0-44

-

Sınav neticesinde öğrenci Grade A seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise C1 seviyesinde FCE sertifikası almaya hak kazanır. Eğer öğrenci Grade B ya da Grade C seviyesinde bir sonuç elde etmiş ise bu durumda B2 seviyesinde FCE sertifikası almaya hak kazanır. Sınav notu daha düşük olan adaylar, FCE sınavının gerektirdiği standarda ulaşmamış sayılır. Bununla birlikte eğer öğrenci B2 Seviyesinin altında bir sonuç elde etmiş ama B1 seviyesinin üstünde kalmış ise B1 seviyesinde Cambridge English Sertifikasını almaya hak kazanır

FCE genel sınav takvimi Cambridgeesol.org sitesinde yayınlanmakta olup belirlenen tarihlerde sınavı gerçekleştirmek sınav merkezlerinin insiyatifindedir. Dolayısıyla sınav tarihleri için sınav merkezlerinden bilgi alınması gerekmektedir.

2013

Paper-based

Computer-based

January

 

19 Saturday

February

 

23 Saturday

March

09 Saturday, 15 Friday

23 Saturday

April

13 Saturday

11 Thursday

May

11 Saturday

25 Saturday

June

08 Saturday, 11 Tuesday

15 Saturday

July

26 Friday

13 Saturday

August

22 Thursday

10 Saturday

September

 

27 Friday

October

12 Saturday

19 Saturday

November

09 Saturday

29 Friday

December

03 Tuesday, 07 Saturday

14 SaturdayFormun Altı

Öğrenci Memnuniyet Hattı

ALO
BEYAZ MASA
444 0 843

Kampanyalar

 • Arkadaşı ile Gelene 3 Kur Hediye (Kampanyamız; Bakırköy, Şirinevler, Beylikdüzü, Kadıköy, Taksim, Avcılar, Bahçeşehir, Samsun, Tekirdağ şubelerimizde geçerlidir.) - Detay
 • ŞİMDİ BERLİN’DE İNGİLİZCE ZAMANI - Detay
 • Bizden Haberler - Detay
 • Şimdi Uşak'ta İngilizce Zamanı! - Detay
 • Şimdi Başakşehir'de İngilizce Zamanı! - Detay
 • Junior Mezunlarımız - Detay
 • Kariyer zirvesi dev eğitim fırsatı! - Detay
 • Turizm İngilizcesi - Detay
 • Fun Club Fun Club

  Detay

  Eğitsel AktivitelerEğitsel
  Aktiviteler

  Detay

  ET RadioRadio ET

  Detay

  Online KayıtOnline Kayıt

  Detay

  Duyurular

  Tümü

  Kurumsal Referanslarımız

  ENGLISH TIME DİL OKULU & YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI | www.englishtime.com | © 2012 Her Hakkı Saklıdır