Bilgi Hattı

GREWA / Graduate Record Examinations Assestment

Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin performansına dayalı olarak kritik düşünme ve analitik yazma yeteneklerini ölçme amacıyla hazırlanmış bir sınav olup, GRE General ve GRE Subject testlerinden tamamen bağımsız ve ayrı başvuru gerektiren isteğe bağlı bir sınavdır. Sınav iki bölümden oluşmaktadır; 45 dakikalık ' Present Your Perspective on an Issue' konusu ve 30 dakikalık 'Analyze an Argument' konusu.

1. bölüm (Issue), yaygın olarak ilgi gören bir konuya ilişkin bir görüşü ifade eder ve sizden istediğiniz bir veya birden fazla bakış açısından hareketle, konuyla ilgili gerekçeler öne sürerek değerlendirme yapmanız, örnek ve açıklamalarla görüşünü desteklemeniz istenir.

2. bölüm (Argument), sizi değişik bir teze davet eder. Tezi ne kadar mantıklı bulduğunuzu irdeleyerek açıklamanız istenir. Tezin sunduğu konuya taraf ya da karşıt olmaktan çok, tartışmanın mantıksal güvenilirliğini dikkate almanız gerekecektir.

İki bölüm birbirinin tamamlayıcısı olup, biri iddialarda bulunup, savunduğunuz pozisyonu destekleyen kanıtlar sağlayarak, kendi tezinizi oluşturmanızı veya yapılandırmanızı gerektirirken, diğeri bir başkasının tartışmasını, sağlanan kanıtları değerlendirip, iddialar konusunda yargıya vararak kritik etmenizi gerektirir.

Bu sınav size eleştirel düşünme ve çözümsel yazma becerilerinizi gösterme fırsatını verir ve aynı zamanda, karmaşık fikirleri açıklayıp dile getirme, bir tezi çözümleme ve odaklanılmış ve tutarlı bir tezi destekleme becerinizi ölçer. Bu belirli içerikli bir bilgi testi değildir ve tek bir "en iyi" cevap yoktur. Bu nedenle ve çoklu seçenekler listesinden uygun olan cevabı seçmekten farklı olarak, iyi gerekçelendirilmiş savunma ile cevabınızı kendiniz geliştireceğiniz için bu değerlendirme, sizin becerileriniz hakkında GRE General veya GRE Subject testlerinin sağladığından çok daha farklı bilgiler sağlar. Issue bölümünde, teste giren kişiye bilgisayar kendi konu havuzundan rastgele iki kompozisyon konu başlığı sunar ve kişiye bir tanesini seçme hakkı verir. Argument bölümünde, teste giren kişiye kompozisyon konu başlığı seçme hakkı verilmez , bilgisayar kendi konu havuzundan rastgele bir tanesini seçip, size sunar. Herbir kompozisyon konusu için 100' den fazla konu başlığı geliştirilmiştir. CBT merkezlerinde yıl boyunca bu testi bilgisayarda alabilirsiniz. Ancak bu merkezlerde elde kompozisyon yazma seçeneği geçerli kabul edilmez. Eğer kompozisyonunuzu elde yazmayı istiyorsanız, kağıt-kalem sistemi test uygulayan merkezlerdeki test tarihlerinden birini seçebilirsiniz. Yalnız bu durumda sınavı 'GRE Subject Testi ' ile aynı gün içerisinde alamazsınız.
Testin sonunda, iptal seçeneğini seçip, puanlarınızı iptal edebilirsiniz. İptal ettiğiniz puanlarınız yeniden geçerli kılınamaz ve geri ödeme yapılmaz. Ayrıca enstitüler, iptal ettiğiniz puanlarınız hakkında bilgi edinemez. Bununla beraber, GRE politikası gereğince her takvim ayında bir kez GREWA sınavı alabilme hakkına sahipsiniz.
Her bir kompozisyon, GRE puan kılavuzunda yayımlanan kritere göre 6 puanlık holistic skala üzerinden değerlendirilecektir. Değerlendirmeyi yapanlar, verilen soruya cevaben yazılan kompozisyonun genel kalitesi ve yazma konumu esas alınarak puan verecek şekilde eğitilmişlerdir.

Tüm kompozisyonlar iki ayrı kişi tarafından değerlendirilir ve okuyuculara rastgele dağıtılır. Sınava giren kişilere ait tüm tanıtıcı bilgiler okuyuculardan gizlenir; okuyucular kişinin diğer kompozisyondan aldığı veya alacağı skoru da bilmezler. Değerlendirme prosedürü iki ayrı okuyucunun vereceği puanların eşdeğer veya çok yakın olmasını gerektirir; bunun dışında oluşacak herhangi bir puan kombinasyonu, üçüncü bir GREWA okuyucusu tarafından karara bağlanacaktır.

Kompozisyon değerlendirme sonuçları 6 puanlık skalaya göre rapor edilir. Bu puan iki kompozisyondan aldığınız puanların ortalaması olacaktır. Puanlandırma prosedürü gereğince puanınızı test merkezinde alamayacaksınız. Skor raporunuz bilgisayarda sınava girmeniz durumunda, test tarihinden 10-15 gün sonra size ve istediğiniz enstitülere gönderilecektir. Kağıt-kalem sistemi sınavlarda, skor raporu test tarihinden yaklaşık 6 hafta sonra adresinize ve varsa göndermek istediğiniz okullara gönderilecektir. Kompozisyon kopyaları teste giren kişilere ya da skor raporu gönderilen kuruluşlara gösterilmez. Skorunuzun yeniden değerlendirilmesini istiyorsanız, test tarihinden itibaren en geç 6 ay içinde talepte bulunabilirsiniz. Tam isminiz, soyadınız, doğum tarihiniz, test tarihiniz, kayıt numaranız, adresiniz ve telefon numaranız ile gerekli $45'lık ücreti ödemek üzere kredi kartı bilgilerinizi de içeren yazılı bir talebi GRE-ETS P.O. Box 6000 Princeton, NJ08541-6000 adresine postalamanız gerekmektedir. Fiyatlandırma konusu GRE merkezi ve testin geliştirilmesine yardımcı olan çeşitli komiteler ve danışmanlar tarafından ciddi bir şekilde değerlendirilmektedir. Onların kararlarını yönlendiren ve üzerinde düşünülmesi istenen en önemli konular, testin doğruluğu, güvenilirliği ve geçerliliğidir. Tüm bu konular kompozisyonun sayısı ve çeşidi, öğrenciye tanınan süre ve puanlandırma prosedürlerinin kalitesi tarafından etkilenmektedir. Sınav ücreti, testi geliştirme, uygulama ve skorlama işlemleri ciddi bir analizden geçirilerek belirlenmiştir. Şu andaki test ücreti $60' dır.

Öğrenci Memnuniyet Hattı

ALO
BEYAZ MASA
444 0 843

Kampanyalar

 • Arkadaşı ile Gelene 3 Kur Hediye (Kampanyamız; Bakırköy, Şirinevler, Beylikdüzü, Kadıköy, Taksim, Avcılar, Bahçeşehir, Samsun, Tekirdağ şubelerimizde geçerlidir.) - Detay
 • ŞİMDİ BERLİN’DE İNGİLİZCE ZAMANI - Detay
 • Bizden Haberler - Detay
 • Şimdi Uşak'ta İngilizce Zamanı! - Detay
 • Şimdi Başakşehir'de İngilizce Zamanı! - Detay
 • Junior Mezunlarımız - Detay
 • Kariyer zirvesi dev eğitim fırsatı! - Detay
 • Turizm İngilizcesi - Detay
 • Fun Club Fun Club

  Detay

  Eğitsel AktivitelerEğitsel
  Aktiviteler

  Detay

  ET RadioRadio ET

  Detay

  Online KayıtOnline Kayıt

  Detay

  Duyurular

  Tümü

  Kurumsal Referanslarımız

  ENGLISH TIME DİL OKULU & YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI | www.englishtime.com | © 2012 Her Hakkı Saklıdır